חופשות אופניים בחו"ל
077-20-400-66 | info@club-giraffe.co.il
 
 
עמוד הבית
 
היעדים שלנו
 
חוויות רכיבה, תמונות וכתבות
 
המלצות רוכבים
 
סגנונות רכיבה
 
הדרכות בארץ
 
אודות
 
מדיניות פרטיות
 
שבילים שטוחים בלבד
שבילים (XC)
XC חזק
Allmountain
Downhill
שם:
מספר טלפון:
E-mail:
   
Morzine & Les Gets – גן עדן לרוכבי שבילים

אתחיל בסיפורונצ‘יק אמיתי, אך לצערי לא יוצאי דופן.
לפני שבוע פגשתי ביער עופר חבורת רוכבים שמנהגי הרכיבה שלה כוללים מגיני מרפקים וברכיים, אופניים עם בולמים די גדולים, וראשו של אחד מהם היה אפילו עטוף בקסדה מלאה (Fullface).
כששמעו שאני מג‘ירף, סיפרו לי שכבר קיבלו החלטה לנסוע בשנה הבאה לחו"ל, מורזין היא היעד המועדף עליהם, אבל זה נשמע להם גדול על מידות הרכיבה שלהם.
"אוף" אמרתי, המפחידנים שוב הרימו ראש, ואנחנו שוב נכשלנו בשיווק.


מי שכבר שמע את השם מורזין (Morzine) או לז‘ה (Les Gets), מחבר אותו ישירות למילה Downhill, המשורשרת אצלנו ישירות למילים ‘קפיצות‘, ‘שיפועים‘, ‘דרדרות‘, ושאר מיני ירקות שטעמם אינו ערב לסלט הרכיבה האישי של רובנו.
מי שיסתובב ברחובות Morzine או Les Gets בקיץ או לחליפין ברחובות Youtube במשך כל השנה, ייווכח שחששותיו נכונים, כשרוב הרוכבים שיראה מגיעים מן העדה הזו – הרבה מיגון, אופניים מסיביים, ומבט של ‘תן לי עוד ראן מטורף‘ בעיניים.

אז למה בכל זאת אני מטריח אתכם?
כי Morzine היא ממש לא מה שחשבתם.

Morzine ו-Les Gets הן שתי עיירות קסומות באלפים הצרפתים, מרחק כשעה ורבע נסיעה משדה התעופה של ג‘נבה, המהוות חלק מאתר סקי ענק העונה לשם Portes du Soleil (‘שער השמש‘).
אחרי שהלבן הנפלא שעוטף את ההריםם בחורף נמס, נהוג כיום בהרבה אתרים בעולם להפעיל את הרכבלים גם בקיץ לטובת רוכבי האופניים. באתרים קטנים משאירים רכבל אחד או שניים, ב-Saalbach שבאוסטריה את כל החמישה, ובאתרי הענק דוגמת Tignes, Alp D‘Huez ואחרים, שם פועלים בחורף עשרות רכבלים, משאירים רכבל אחד או שניים.
Morzine, או ליתר דיוק ה-Portes du Soleil, הוא מקום יוצא דופן לו אין בעולם אח ורע: אתר ענק בו מפעילים בקיץ לא פחות מ-24 רכבלים, מה שמאפשר לכם לגמוע במשך החופשה שלכם מרחקים עצומים, תוך שאתם צוברים גובה באמצעות הרכבל, ויורדים Down the Hill באחד ממאות השבילים שיש לאיזור המופלא הזה לספק לכם.
ובאיזה מסלולים תרדו Down the Hill? לצורך העניין נקרא לרובם ‘סינגלים‘, פשוט כי זה המונח המוכר לנו, אבל אם ‘סינגל‘ בארץ הקודש הוא שביל צר שמקורו בשבילים שנועדו להולכי רגל, הרי שרוחבם של רוב ה‘סינגלים‘ שתמצאו פה כפול ואף משולש ממה שאנחנו מכירים, מה שמקטין את אפקט הפחד.
הפרכנו חשש אחד? בואו נמשיך. הדמיון שלנו, שלקוח ברובו מן הניסיון שצברנו בישראל ואולי קצת בארץ ה-Youtube, הדמיון שלנו אומר שממש לא משנה לו אם הרוחב חצי מטר או מטר וחצי (...כי הרי הגודל לא קובע...), והשאלה האמיתית היא מה יש על הקרקע? דרדרת? המוני סלעים ומדרגות סלע שיגרמו לי, רוכב השבילים, לרדת מן האופניים כל שתי שניות? ...רחמנא ליצלן אולי אפילו קפיצות? אז זהו שלא ולא ולא. ה‘סינגלים‘ חלקים כמעט לחלוטין ונטולי מדרגות, ‘זורמים‘ בשפתנו, אין בהם מכשולים כלל, אין בהם דרדרות פשוט מן הטעם שבאלפים יש גשם גם בקיץ, וכשיש מקפצות (...ויש), הן בצידי המסלול.
...בקיצור, ארוך ומשופע ממה שאנו מכירים, אבל רחב וחלק יותר.
או.קיי, שכנעת אותנו, כמעט והצלחת לתת לעובדות לבלבל אותנו, אז למה בכל זאת נראה במקום המוני רוכבים מעדת ה-DH? התשובה מאד פשוטה: מסלול הטיול שלכם, זה הרחב והזורם שקראנו לו לשם הנוחות ‘סינגל‘ ויורד Down the Hill, המסלול היפהפה הזה הוא מאד ארוך, יש בו המון סיבובים, מדי פעם ניתן למצוא בצידיו גם רמפות שונות לתעלולים מסוכנים, וחשוב מכל: בסופו יש רכבל באמצעותו ניתן להעלות את האופניים חזרה למעלה. המסלול הזה הוא עבורכם טיול מופלא אותו תרכבו בקצב שלכם, ועבור רוכב ה-DH אותו מסלול עצמו הוא עוד ראן מלא אדרנלין... ...וזה סוד הקסם.

...וגם בדיוק הזמן להשלים לכם את התמונה עם כמה דוגמאות ליום טיול.

לנוחותכם, מצ"ב קישור למפת מסלולי הרכיבה באיזור Morzine

נתחיל בהכרות עם השכונה הקרובה:
נעלה מרכבל ה-Pleney היוצא ממרכז Morzine, נרד בשילוב של ‘סינגל‘ מאד מאד רחב לעיירה Les Gets, נטפס ברכבל ה-Chavannes (שבן, אוף הצרפתים האלה עם עודף האותיות שלהם), ונרד את כל הדרך מטה חזרה לעיירה. כאן נפגוש לראשונה את הדוגמא הטובה ביותר לשילוב ביניכם לבין רוכבי ה-DH. המסלול בו תרדו מושך אליו המוני, אבל ממש המוני רוכבי DH, אין בו שיפוע מיוחד, הוא רחב וחלק, וכל רוכב שבילים מיומן ירד אותו מבלי להניד עפעף. בשקט בשקט, מבלי שאף אחד ישמע, אומר לכם שלמרות שאתם מגדירים עצמכם כרוכבי שבילים שבאו לטייל ולא לעשות ראנים במסלולי DH, יש סיכוי לא רע שכשתגיעו למטה יבוא לכם לעשות את אותו מסלול שוב. ...זה בסדר, מותר.
כשתמצו את ה-Chavannes, תחצו את רחובה הראשי והצבעוני של Les Gets, ותטפסו ברכבל ה-Mont Cherry להר שממול לקול צלילי פעמוני הפרות קורעי השקט תוך שאתם חוזים במצנחי הרחיפה הצבעוניים שה-Mont Cherry משמש להם כנקודת יציאה. את הדרך מטה תעשו חזרה ל-Les Gets או ישירות ל-Morzine, יש כמה אפשרויות, והרי לכם יום הכרות קצר.


נמשיכה...
ממרכז Morzine יוצא עוד רכבל לכיוון צפון מזרח ושמו Super Morzine. הרכבל הזה הוא נקודת היציאה שלנו לרוב אזורי הרכיבה. נטפס בסופר מורזין, ממנו נמשיך ישירות לעוד רכבל כסאות שבסופו נמצא עצמנו מול נוף אלפיני מדהים ביופיו, ואם מזג האוויר יעשה לנו ג‘סטה, נוכל אפילו לראות את ה-Mont Blanc, הפסגה הגבוהה ביותר במערב אירופה. בתוך הנוף עוצר הנשימה הזה, נרכב באחד המסלולים היחידים שתמצאו באיזור שהוא במגמת עלייה, ולא אמרנו ‘טיפוס‘, כי זה ממש לא, והרי אנו באים בשערה של Avoriaz, עיירת הסקי הקסומה שעל צלע ההר. מ-Avoriaz נגלוש מטה באחד משלל השבילים היורד לעמק הלינדרה (Les Lindarets) שהוא מרכז יציאה לכיוונים רבים ויוצאים ממנו שלושה רכבלים. נקפוץ לרגע לראות את המפלים שבחלקו המזרחי, ומשם נגלוש מערבה לכיוון אגם Montriond. בדרך נעבור בעיירה הנושאת את שם העמק – Les Lindarets, עיירה שהקטע שלה הוא העיזים המסתובבות חופשי ברחובות. ביזארי משהו, אבל עובד. מ-Montriond ‘נטפס‘ בתוך הנחל המוביל ל-Morzine, והנה לנו עוד יום טיול קצר.


נקנח את דוגמאות הטיול ביום אחר, ארוך בהרבה:
את הדרך ל-Lindarets אנחנו כבר מכירים, משם נעלה צפונה באמצעות רכבל ה-Chaux Fleurie, בסופו נפגוש את האומגה המטורפת שעוברת 400 מטר מעל העמק במהירות של 80 קמ"ש (עוד לא נמצא האדם שישלם לי מספיק כסף כדי שאסכים להתנסות בה). ניקח את השביל השמאלי היורד לכיוון צפון מערב, האופציה הפחות משופעת היורדת מטה. אלה מבינינו שיבחרו לרדת ישר צפונה, יפגשו שביל משופע יותר שגם אותו יכול כל רוכב מיומן לרדת, כשבאמצע הדרך יזכו לצפות בחוויה אקסטרימית יוצאת דופן העונה לשם ה-Road gap של Chatel: ה‘סינגל‘ שלנו חוצה בדרכו שביל 4x4 ואנחנו איתו... ...אממה, מיעוט של מיעוט הרוכבים מעדיף לחצות את השביל בטיסה מעליו, תוך שהוא מאבד במהלך הקפיצה גובה של כ-8 מטר. קרקס קטן באמצע הדרך.
נמשיך במורד השביל, נחצה לצד מה שמוכר כ-North Shore (*) של Chatel – פארק עצום מלא מתקני קפיצות ושיווי משקל שבסופו שלוש מקפצות הידועות בשם ‘הדובות‘. כיף גדול לעיניים.
אחרי שפגשנו את ה-Road Gap וה-North Shore של Chatel, נפדל לנו לנשואת השם – עיירה אלפינית קסומה שנטועה לה באי שם. מ-Chatel, תוך חציית גבול בלתי נראה לשוויץ, נטפס ברכבל ונגלוש לעיירה Morgins. נטפס שוב ברכבל ונגלוש לעיירה Champoussin, נטפס שוב ברכבל (שמתם לב כמה כאלה כבר היו היום?... ...וזה עדיין לא נגמר), ונרד דרומה באחד הסינגלים היפים והארוכים ביותר באיזור, סינגל על צלע הר שמזרחה לו מלווה אותנו לאורך כל הדרך רכס אלפיני עצום שמושלג גם בקיץ... ...אין דברים כאלה.
סיום הקטע בעיירונת השוויצרית הקטנטונת Les Crosets.
ב-Les Crosets שווה להכריז על הכיוון הביתה (...והדרך עוד ארוכה...), אבל לפני כן אפתח בפניכם אפשרות לתוספת קטנה: טיפוס מזרחה באמצעות הרכבל העונה לאותו שם – Crosets, גלישה לעמק שמתחת ולעיירה Champery, וטיפוס חזרה בגונדולה האדומה הענקית שעולה בשיפוע בלתי אפשרי שנראה כאילו הוא אנכי לחלוטין. עצתי: שמרו את הקטע הזה ליום אחר.
מ-Les Crosets נטפס ברכבל לא קטן אך מרשים ביותר ביופיו לאחת הנקודות הגבוהות באיזור – Pointe De Mossette, נתענג על שתייה חמה בבית הקפה שבראש ההר, ונגלוש מטה בדרך הארוכה חזרה ל-Lindarets, תוך שאנו בוחרים בדרך האם לרדת בסינגל (ופה זה באמת סינגל, אם כי בשיפוע מתון) או בשביל ג‘יפים.
את הדרך מ-Lindarets ל-Morzine תמצאו בקלות חזרה, כשהמלצתנו היא להימנע מירידה בשטח ולבחור בכביש המדהים ביופיו, תוך מפגש עם מלא מצנחי רחיפה בשלל צבעים שממריאים באחד מעיקולי הדרך, או פשוט לרדת באמצעות הרכבל.

Morzine, בירה של אחה"צ בבר מול ההר, סיפורי מסלולים עם החבר‘ה מהקבוצה או קבוצות אחרות, ארוחת ערב ושינה בריאה, וקדימה לחוויה של מחר...


ובלי למכור לכם קצת אי אפשר...
Club Giraffe מארחת במורזין בין 150 ל-200 קבוצות בכל קיץ, רובן הגדול אינן ישראליות. כל קבוצה כזו רוכשת מאיתנו מקום מגורים (בדר"כ דירת נופש), כרטיס רכבל (בהנחה קטנה מן המחיר המלא) והסעות משדה התעופה בג‘נבה. (7/24, מאד זמין ונח).
חלק מן הקבוצות רוכשות גם שרותי הדרכה, וזאת למרות שההתמצאות ב-Portes du Soleil מאד קלה.
על מקהלת הקבוצות מנצח נציג ישראלי שלנו שנמצא במקום למשך כל הקיץ. הנציג מקבל אתכם בהגעה, מכניס אתכם לדירה, מביא אליכם את כרטיסי הרכבל, ונמצא שם עבורכם לכל בעיה במשך החופשה.
ולמה לרכוש מאיתנו אם אפשר ‘לבד‘ תשאלו. התשובה פשוטה: כי זה יעלה לכם אותו דבר ללא שום תוספת תיווך (אפילו כמה גרושים פחות), תקבלו יותר (הנציג ועוד קצת הפתעות), ההכרות והניסיון שלנו ימזערו לכם את הסיכויים לנפילות אדמיניסטרציה (הסעה שלא מגיעה לשדה התעופה, דירה לא טובה וכו‘), וכל ההזמנה תעשה מול ספק אחד, בתקשורת שפה ותרבות שלכם.

(*) North Shore הוא שם (מאד יצירתי יש לומר) של עיר בקנדה בה לקחו התושבים את הסינגלים והמקפצות כפרוייקט קהילתי שהפך לשם גנרי כלל עולמי לפארקי אופניים עם מתקנים מעץ.

תודה רבה על התמונות לשרון ולחבריו מבארי, בועז וחבריו מחפציבה, וכמובן לאילן שחם שתמונותיו מפארות עמודים רבים באתרי האינטרנט שלנו.

כל הזכויות שמורות לג'ירף טיולים בע"מ