חופשות אופניים בחו"ל
077-20-400-66 | info@club-giraffe.co.il
 
 
עמוד הבית
 
היעדים שלנו
 
חוויות רכיבה, תמונות וכתבות
 
המלצות רוכבים
 
סגנונות רכיבה
 
הדרכות בארץ
 
אודות
 
מדיניות פרטיות
 
שבילים שטוחים בלבד
שבילים (XC)
XC חזק
Allmountain
Downhill
שם:
מספר טלפון:
E-mail:
   
חופשות אופניים בחו"ל

חוויות רכיבה, תמונות וכתבות

 > מסביב להר הלבן \ חווה כתב וצילם משה פאר
מסביב להר הלבן \ חווה כתב וצילם משה פאר

חוויות ממסע ה-tour the mont blanc


שקרים לבנים
השביל בו אנו מטפסים צר ונמשך בתלילות מעלה מעלה... קר פה בגובה 2600מ‘, והנה שוב צריכים לרדת מן האופניים ולהוביל אותם ביד דרך קוליס החוצה את השלוגית התורנית החוסמת אותו. שריקת הרוח מתערבבת עם הדי הנשימה המאומצת, אני מביט לאחור ונתקל בעיניים זורחות הניבטות אלי דרך קסדת הפול-פייס, "ס‘תכל! ס‘תכל!" אני שומע מבעד למסך הרוח ומפנה מבטי לעבר האצבע המושטת, ממש ממול הולך ומתפוגג לו ענן גדול שאפף את האופק ולפתע נפרשת מולנו הבריאה בעצמה. אנו עוצרים ומביטים בעיניים קרועות בפסגה הלבנה שהולכת ונגלית לנגד עיננו ועל השפתיים הולך ונמתח לו חיוך שלא ימחה במהרה.


שנה קודם לכן, במדרונות התלולים של מורזין שמעתי לראשונה את השם tour the mont blanc, זה קרה אחרי שבאחת התצפיות המדריך שלנו הפנה את תשומת ליבנו אל הפסגה הרחוקה שהתנשאה בגאון מעל קו האופק. "זהו המון-בלאן, ההר הגבוה ביותר במערב אירופה" הסביר "ואת ה tour the mont blanc אתם מכירים?" האמת היא, שלא.. חוצמיזה, כל מה שמתחיל ב-tour מתקשר אצלי באופן מיידי לשרירים מחומצנים ובדיקה ארגומטרית אבל נו.. ספר...


מהר מאד התחוור לי שהשד אינו נורא כל כך שלא לומר נחמד אפילו.. וכבר באותו ערב כשחזרנו לשלה, גמלה בליבי החלטה: אני את ההר הזה מקיף ויהי מה. אבל עכשיו צריך לארגן קבוצה.. וכאן הייתי צריך לגייס את כל הקסם האישי שבאמתחתי (וגם כמה שקרים לבנים..) כדי לשכנע את החברים לצאת איתי להרפתקה.


בשונה מחופשת רכיבה "רגילה", הטיול הזה ליווה אותנו במהלך כל השנה שקדמה ליציאה, ידענו שלפתחנו עומדת משימה הדורשת מעט יותר הכנה, בעיקר בתחום הכושר הגופני, אחרי הכל טיפוסים ממוצעים של מעל 1000 מ‘ ליום במשך שישה ימים רצופים הם משהו שגם רוכב AM מנוסה צריך להתכונן אליו בצורה זו או אחרת. בדיעבד אני יכול לומר בבטחה שכל רוכב בעל כושר גופני ממוצע ומעלה יוכל להתמודד עם האתגר בהצלחה אך אין ספק כי הכנה מוקדמת הכוללת רכיבות נפח, ובעיקר צבירת גובה, תהפוך את העניין לקל ונעים יותר ותאפשר ליהנות מיפי הנופים בלי להשתנק מחוסר חמצן.


עכשיו, על אחת מפסגות ההרים שמפאת ההתרגשות שכחתי את שמה, ניצבים אנו: מונה (חיים שחף),משה בלאו, גיל מונטאג‘, נתי זיו, אילן שוורץ ואנוכי ומביטים סביב. שקט, הרוח מלטפת את המרבד הירוק שלרגלינו והוא נע אנה ואנה בתנועה גלית, "נו, מה אתם אומרים?" שואל קוונטין, אותו מדריך ממורזין ששנה קודם לכן טמן את זרעי ההרפתקה הזו בליבי, שקט, אף אחד לא עונה, פשוט עומדים בתוך הגלים הירוקים ומביטים בנוף, "הבנתי" הוא אומר לעצמו ומחייך חיוך של ניצחון.


מריבות בינלאומיות
הר המון בלאן שכאמור הנו הגבוה במערב אירופה מתנשא לגובה של כ4,800 מ‘. הסיבה לכך שהגובה אינו סופי ומוחלט נעוצה בעובדה שגובה השלג שנערם על פסגתו משתנה מעת לעת. עוד פרט מעניין קשור לריבונות על הפסגה. מאחר ואף אחד לא מצא לנכון להניח קונצרטינות על ההר, ניטש זה שנים ויכוח בין צרפת ואיטליה לגבי השאלה למי שייכת פסגתו. אילו אומרים שלי היא ואילו – שלי, אך בניגוד למתרחש באזורנו, הניצים טרודים יותר בשאלות קיומיות כמו איזה יין הולך עם קרואסון ואיזו תוספת טעימה יותר על הפיצה כך שהמטייל חוצה במהלך הטיול שלושה גבולות (צרפת, שוויץ ואיטליה) מבלי להידרש לביקורת דרכונים ותחקירים ביטחוניים.


רכיבת אופניים במסלול ה-Tour הנה דבר חדש יחסית, המסלול עצמו לעומת זאת, מוכר וותיק מאד וידוע כאחד הטרקים המומלצים בעולם בכלל ובאירופה בפרט. אורכו של המסלול הוא כ-170 ק"מ וכפי שמעידה כותרת הכתבה, מקיף למעשה את הרכס האדיר שהר המון בלאן הוא חלק ממנו. הרכיבה במסלול משלבת הכל מהכל, דיוושים על כבישים (אין הרבה כאילו) ודאבלים (שבילים רחבים) – המאפיינים בעיקר את הטיפוסים, וסינגלים (בחלקם טכניים) בהם מתבצעת הגלישה מטה. כפי שציינתי, המסלול כולל טיפוסים שמסתכמים בממוצע של כ-1000 מ‘ מצטבר יומי אך ממוצע משמעו שיש ימים בהם מטפסים רק 800 מ‘ וביום קשה – 2000 (לא להיבהל, יש רק אחד כזה..) אך אל דאגה, הנופים המדהימים ותחושת החופש תשכיח מלבכם (ורגליכם) את כל הקשיים ולכשתעמדו בכל אחת מנקודות התצפית המרהיבות תדעו אל נכון כי כל סיבוב של הקראנק היה שווה.כן חוצים פס לבן!
יש "פס" בצבא ו"פס כסף" של הגששים, יש "פס מהאישה" ו"לא חוצים פס לבן". אנחנו אבל, חצינו.. ועוד איך חצינו!, שלושה! שהרי "פס" הוא גם שם בינלאומי למעבר הרים. הסיבה שאני מקדיש לעניין הזה פסקה שלמה היא מאחר ומדובר באמת באחת החוויות הויזואליות שחזקה עליהן להיחרט עמוק בתודעה. משהו במעברי הרים, גורם להם משום מה להיות תמיד דרמטיים בצורה מחשידה. האם זו העובדה שלרוב, אנשים כה רבים הקריבו את חייהם על מנת לפרוץ את הדרכים ההכרחיות האלו? האם זה מפני שאנשים רבים (אפילו יותר) אחרים קיפחו את חייהם בשלל מלחמות ועימותים בתנאי קור ורעב במאבק לשלוט על עורקי התחבורה שאין להם תחליף? או אולי זה סתם המבנה הטופוגרפי הייחודי שיוצר את התחושה...כך או כך אני יכול להעיד על עצמי כי מעברי ההרים, תהה הסיבה אשר תהה, השאירו בי חותם בל יימחה.


ואם בנופים עסקינן, הרי שדווקא בסוג כזה של טיול "מתגלגל", שאינו במתכונת ה"כוכב" המקובלת במורזין למשל, הנוף משתנה תדיר ובכל יום נכונה לכם הפתעה חדשה שתסחט מכם את אנחת קורת הרוח התורנית, אין רגע הדומה לקודמו. לאחר שהתעוררתם משנת הלילה אתם פוקחים עיניים לבוקר חדש ומראות חדשים, מדהים כיצד העין אינה יודעת שובע מן האפרים המוריקים, העמקים, הצוקים, הפסגות, האגמים, הנחלים, המפלים, הקרחונים, המים, השמיים.. ועוד לא דיברנו על הצמחייה ובעלי החיים. זוהי חגיגה בלתי נגמרת של יופי והוד שמרחיבה דעתו של אדם ללא הרף.


ובתוך כל הטבע הפראי הזה לא נפקד מקומו של האירוח הלבבי לו זכינו בדרך. אין לך דבר משמח יותר מלהגיע בסוף יום רכיבה למקלחת חמה ומיטה נעימה. הלינה במהלך הטיול הנה אמנם במתכונת של אכסניות, אך גם אנו, שמלונות יוקרה אינם זרים לנו, לא מצאנו דופי בפשטות, שלא לומר שמחנו על ההזדמנות לחזור לילדות וליהנות מהערך המוסף שמציעה מיטת קומתיים וישיבה בצוותא בחדר אוכל מלא מפה לפה בסיפורים וחוויות. ואם כבר חוויות לינה, הרי שזו שנחרטה בזיכרוני יותר מכל היא דווקא אותה בקתה מבודדת בלב ההרים, בלי חשמל ומים זורמים, זו בה אכלנו לאור השמש השוקעת את התבשיל שהותקן מעל לתנור עצים.. הנה אני מתאר לכם את החוויה ובאפי עולה זיכרון ריח הגזעים הנשרפים המפיצים ניחוח אורני, את קול פצפוץ הגחלים הלוחשות והחום הכל כך מיוחד הזה שאף תנור חשמלי לא יצליח לחקות לעולם.


מזג חם
בשבועות שקדמו ליציאתנו המחשב הביתי שלי הפך לתחנה מטאורולוגית זוטא, עדכוני מזג האוויר לא בישרו טובות, גשם בלתי פוסק וקור שאימו לטרוף את הקלפים ולהשאיר אותנו בארץ. הימים נקפו ומועד הטיסה היה קרוב בצורה מלחיצה, כל פתיחה של תוכנת הדוא"ל הייתה מלווה בהאצת הדופק, שמא תופיע לה על המסך הודעה לקונית מקוונטין בה הוא מבשר לנו (בצער רב) כי לאור מזג האוויר הטיול בוטל. היום המיוחל הגיע, בשורת האיוב – לא. את פנינו קידמה שמש חמימה וחיוכו הזורח של קוונטין, "אתם לא יודעים מה הלך פה בשבועות האחרונים" הוא אמר, "מה באמת?" ענינו בציניות ישראלית אך בלב עוד חששנו מן הבאות.


ביום האחרון, אחרי שכל השבוע ליווה אותנו מזג אוויר חמים ונעים, יכולנו לשחרר אנחת רווחה ולהודות ליושב במרומים על שסידר לנו את התנאים המושלמים לרכיבה.

בשבוע אחרי שעזבנו אגב, הכה באזור גל חום קיצוני...


בדידות מזהרת
מכירים את הקטע הזה.. אתם מתעוררים בשבת בבוקר ומפנטזים על רכיבה רגועה אך כבר במגרש החנייה מתחוור לכם כי עוד כמה מאות אנשים פנטזו על אותו דבר בדיוק... לא שיש לי בעיה עם חברה חלילה, נהפוך הוא, אבל תודו שלעיתים דיווש בסינגל שנראה יותר כמו פקק באיילון יכול להיות, אפעס, קצת מעצבן. כל הפתיחה הארוכה הזו נועדה לבנות את המתח לקראת השאלה הגורלית: "אז כמה רוכבים פגשתם בדרך?", אז זהו, שאף לא אחד. כלום, נאדה! קשה להאמין אבל במשך כל ששת הימים ומאה ושבעים הקילומטרים לא נתקלנו ולו ברוכב אחד. אולי היו כאילו שהקדימו אותנו, אולי היו הם מאחור, כך או כך חייב אני לומר שאותה בדידות מזהרת שרתה היטב את החוויה והפכה אותה למשהו מיוחד במינו. אמנם פה ושם פגשנו בהולכי על שתיים, אותם אילו שצועדים במסלול שכאמור נחשב לאחד היפים בעולם, אך בקרב רוכבי אופניים מסתבר, המסלול אינו פופולארי עדיין וזו ההזדמנות שלכם לנצל את העובדה הנ"ל לפני שיהיה מאוחר מדי...מעכשיו, זו רק ירידה...
ה- tour de mont blanc הוא חוויה שונה וייחודית, לפרקים הוא קשה, אך ללא כל ספק מתגמל, יש בו קורטוב של פשטות והיעדר "פינוקים" אבל כאילו המחברים אותך למקום הזה של הטייל האמיתי, זה החווה את הטבע במלא עוצמתו ללא תיווך. הוא מפתיע ומאתגר, פיוטי ומרגש אך בעיקר מעלה שוב ושוב חיוך גדול של אושר והכרת תודה על היופי שנברא לנו.

כששאלו אותי, כמי שכבר עשה כמה טיולים בחייו, איך הייתי מסכם את החוויה ביחס לחופשות רכיבה אחרות, עניתי: "מעכשיו, זו רק ירידה..." ואין הכוונה לסגנון הרכיבה המועדף עלי...


את שאר התמונות תוכלו למצוא בגלריה שלי באינטרנט - כאן

***********************************************


רוצים גם אתם לקחת חלק בחוויה?

להלן כל הפרטים הנוגעים ל - tour de mont blanc 2011:

תאריכים: 5-12 ספטמבר 2011

מחיר: 960 € + טיסה עצמאית ב Easy-Jet

לפרטים נוספים ניתן לפנות אלינו בטלפון 077-20-400-66


כל הזכויות שמורות לג'ירף טיולים בע"מ